תורת החשמל

תורת החשמל חלק א – מהדורה שנייה

הספר תורת החשמל שלפניכם, מקיף את רוב ככל החומר הנדרש עבור לומדי חשמל ומגנטיות, במסלולי הלימוד השונים שבארץ. הוא מותאם בעיקר ללומדים לתואר הנדסאי חשמל או הנדסאי אלקטרוניקה (הן הנדסאי מה"ט, הן הנדסאי משרד החינוך י"ג י"ד).

עבור סגל ההוראה מהווה ספר זה כלי עזר איכותי ונפלא, המקל מאוד על הוראת המקצוע בכיתה.

עבור הסטודנטים מהווה ספר זה מעין "מורה פרטי", שבו ניתן להיעזר בכל רגע נתון לאורך כל תקופת הלימודים.

קטגוריה:

125.00

ניתן לראות המלצות בדף המוצר של זוג הספרים.

ספר תורת החשמל שלפניכם (חלקים א+ב), הינו פרי עבודה מאומצת המשתרעת על פני שנים רבות. בעבודה על הספר לא נחסך שום מאמץ! הספר כולל למעלה מ-1600 עמודים, המחולקים לשני כרכים.

בתוך הספר תוכלו למצוא תיאוריה מלאה המתאימה גם ללימוד עצמי, למעלה מ-240 דוגמאות פתורות, ולמעלה מ-850 שאלות לחזרה! כל אלה מעניקים מענה לרוב ככל המקרים שהופיעו בבחינות השונות בתורת החשמל, שנערכו ברחבי הארץ בעשורים האחרונים.
לפני כתיבת כל אחד מהנידונים שבספר נערך עיון מקיף בספרות הקיימת בנידון, בין בספרים הידועים בעברית ובין בספרים בשפה האנגלית. כמו כן נעשתה השוואה לאופן הוראת אותם הנידונים במקומות שונים בעולם. פעמים רבות דבר שנמצא במקום זה לא נמצא במקום אחר, כך שספר זה מהווה ריכוז של הוראת המקצוע ממקורות שונים ומגוונים לתוך ספר אחד.

יחד עם זאת ספר זה לא נכתב "בתנאי מעבדה" בלבד. הוא נכתב בצמוד להוראת הדברים בפועל בכיתות על ידי מחבר הספר. בכל שנה מהשנים האחרונות יצאה גרסת ניסוי מעודכנת של הספר, שהופצה בהפצה מוגבלת, עד להוצאת המהדורה הראשונה בינואר 2023. מהלך זה איפשר לבחון את הספר "בתנאי שטח", ולהתאימו יותר ויותר לצרכים הלימודיים השונים. הביקורות במהלך השנים האחרונות היו נהדרות, ורבים מהלומדים בספר הגיעו להישגים מרשימים. חלקם בעקבות הלימוד בספר אף הפכו להיות מרצים בעצמם.
בכתיבת הספר עמדו לנגד עיננו תמיד שני עקרונות מנחים עיקריים – מצד אחד הקפדה על עבודה יסודית ומדויקת ביותר מבחינה פיזיקלית, גם בפרטים זניחים לכאורה. מצד שני הקפדה על ניסוח הדברים באופן בהיר ומובן לכל לומד, ככל שהדבר ניתן.

כל פרק מפרקי הספר בנוי מארבעה מרכיבים עיקריים:
תיאוריה מלאה – התיאוריה מותאמת ללימוד עצמי, והיא נכתבה בשפה קולחת ומובנת. התיאוריה מוגשת בצורה ייחודית המאפשרת שני מסלולי לימוד – מסלול עבור הלומדים ברמה התחלתית, ומסלול עבור הלומדים ברמה מתקדמת (לרוב מדובר במרצים, וכן תלמידים שרוצים לדעת יותר). שני מסלולי הלימוד הופרדו באופן ברור – חלקי הלימוד המתאימים לרמה המתקדמת מובאים על גבי רקע שונה, כך שניתן לדלג עליהם בקלות. באופן זה מקפל ספר זה בתוכו למעשה שני ספרים בשתי רמות. בחלקים המיועדים לרמה המתקדמת מובאים הרחבות שונות, ובנוסף מובא בהם הפיתוח המתמטי והפיזיקלי של רוב ככל הנוסחאות שבספר.

דוגמאות פתורות – כמעט על כל נידון ונידון שבתיאוריה מובאת דוגמה מתאימה, שתפקידה "להוריד את התיאוריה לשטח" לשאלה מעשית. הדוגמאות פתורות בפירוט רב והן מלוות בשרטוטים מתאימים, כך שלכל לומד יתאפשר להבין את החומר הנלמד. פעמים רבות מובאות כמה וכמה דוגמאות סביב אותו נידון, מתוך מטרה להקיף את רוב ככל ה"ניואנסים" השייכים לאותו נידון. כמו כן לעיתים מובאות דוגמאות ברמה המתקדמת, תוך ציון והדגשה על הרמה והייעוד של דוגמאות אלו.
לדוגמאות הפתורות מטרות נוספות – הן משמשות "עוגן לימודי" עבור הנידונים השונים, כך שגם אם עבר זמן רב יחסית מאז שהתלמיד למד את אותו נידון, "יש לו לאן לחזור" והוא בקלות יכול להיכנס שוב לעניין. בנוסף תפקידן להדגים כיצד יש לערוך תשובה בצורה מסודרת ומקצועית, כפי הנדרש בבחינות.

שאלות לחזרה – בסוף כל פרק מובאות שאלות רבות, שלהן תשובות סופיות בלבד. מטרתן ברורה – לשנן את החומר הנלמד. ניתן לפותרן במסגרת הלימוד בכיתה, ולחילופין ניתן לפותרן במסגרת של שיעורי בית.
השאלות מסודרות מאוד, והן מחולקות לפי נושאי הלימוד השונים של הפרק, מהקל אל הכבד, החל מהרמה הבסיסית, ועד לרמת הנדרשת בלימודי הנדסאי (ולעיתים אף מעבר לכך). השתדלנו שמצד אחד יהיה שפע של שאלות לחזרה, ומצד שני השתדלנו שלא לחזור על אותו סוג שאלה שוב, על מנת שלא להטריח ללא צורך. הלכך כמעט בכל שאלה קיים חידוש מסוים כזה או אחר שאינו מופיע בקודמתה.

סיכום הפרק – כל פרק נחתם בסיכום של הנידונים המופיעים באותו הפרק. סיכום זה כולל הן את הנוסחאות המובאות בפרק, והן "משפטי מפתח" המהווים קיצור של הנלמד בפרק. סיכום זה מהווה סוג של "כל התורה על רגל אחת". הוא מצמצם לימוד נרחב למדי, לכדי עמודים בודדים.
מטרתו של סיכום הפרק להוות מקור לחזרה ושינון של הנידונים שבפרק. יחד עם זאת, הניסיון מראה שתלמידים רבים המתקשים בלימודם באופן יחסי, מצאו לעצמם בסיכומים אלה מקור עיקרי ללמוד ממנו.

אנו תקווה כי הספר יהיה לעזר רב לכל מי שיעיין בו, ויקל ככל שניתן על לימוד מקצוע תורת החשמל.

קרא עוד
דילוג לתוכן